balikesirust

İslami Organizasyon ekibi

Düğünlerin en anlamlısı ve en duygusalı ilahili düğünlerdir diye düşünüyoruz. Dini bir düğün yapmak istiyor... 

Dini Düğün Organizasyonu

Daha önce ilahili düğün görmüş ve çok beğenmiş olabilirsiniz. Yakında olacak kendi düğününüz için de tam... 

Manisa İlahi Grubu

Manisa İlahi Grubu İlahi Grubu Dini düğün planlaması yapan her genç kız oldukça heyecanlı demektir. Tüm düğün... 

Bahçavan, İmamlarla Bir Araya Geldi

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, ilçede görev yapan imamlarla bir araya geldi. Bahçavan, ilçede görev... 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı May ile Kudüs’ü görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştü. Görüşmede ikili ilişkilerin... 

ZAĞNOS PAŞA CAMİ RAMAZANDA İBADETE AÇILIYOR.

Kategori : Balıkesir Haber - Etiketler : - Tarih : 16 Mayıs 2017

Balıkesir Zağnos Paşa camiini ziyaret eden Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu yapmış olduğu açıklamada “inşaat surecini yakından takip ettiğim camii inşaatını İl başkanımız ve Vakıflar bölge müdürümüz ile bu hafta sonu cuma namazı sonrası birlikte inceledim. Aylardır vakıflar genel müdürümüz ile Balıkesir Zağnos Paşa ( Paşa Caminin) bir an önce bitirilerek Teravih namazlarına halkımızın hizmetine açılması için görüşmeler yapıyoruz, Cami restorasyon ve onarım çalışmalarının bir an evvel bitirilip ramazanda ibadete açılması için hemşerilerimizden çok yoğun telefon almıştım. İnşaat surecini çok hızlandırdık. Camimiz yeni yüzüyle gerçekten çok güzel oluyor.

2.1 Trilyon liraya mal olacak olan Zağnos Paşa cami yeni ve sıcak yüzüyle aslına uygun olarak tarihi hüviyetine kavuşuyor ve Balıkesir’imizde bir tarih yeniden canlanıyor. Caminin iç ve diş yüzeyi temizlenerek tarihi tas ve tuğlaları tek tek uzman ekipler tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Üzeri sıva ile kapatılan bazı sütunlar caminin içinde tekrar aslına uygun temizlendi. Dış kubbede bulunan hilaller tekrar altın varak kaplanarak yeniden yapıldı. Tüm vitray süslemeler yeniden elden geçirildi, Tüm tablolar yeniden yazıldı Müezzin mahvili ve caminin ikinci katındaki ahşap süslemelerin boyaları kazınarak ağaçların asil renk ve desenleri ortaya çıkarılıp cilalandı, Tabandan ısıtma sistemleri taban betonları kırılarak yeniden tesis edildi.

Soğutma ve klima sistemleri görünmeyecek şekilde ve cemaati rahatsız etmeyecek şekilde duvarlara gizlenerek monte edildi. Aydınlatma sistemleri tamamen yenilenen Zağnos Paşa camisinde yeni led aydınlatma ve projektör sistemleri cemaatin gözünü almayacak şekilde dizayn edildi. Mihrap, minber aslına uygun olarak tekrar tamir edildi. Caminin ana kubbe, yarım kubbe ve çeyrek kubbelerinde bulunan kurşun kaplamaların tamamı yenilendi.

Balıkesir halkımıza uzun yıllar hizmet edecek olan Zağnos Paşa camimizin bu hale gelmesinde emeği gecen Vakıflar genel müdürlüğümüze, mimar ve mühendislere, teknik ekibe, usta, kalfa ve isçilere, emeği gecen herkese teşekkür ediyorum. Halkımıza hayırlı olsun.” Dedi.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :